3STMSM60D
attribute
over_60
Due61+
0
attribute
paper_model_pdf
paper_model_pdf
paper_model_sku
paper_model_sku
pdp_360
pdp_360 | 3D Viewer
3/s/3STMSM60MBKD.glb
pdp_tips_block
pdp_tips_block
pdp_tips_fans
pdp_video_id
Vimeo Video ID
0
rating
Rating
Indoor Damp-Outdoor Under Cover
relatives
Series
Streaming
shade_details
Shade Details
Shade Details: Glass Matte Opal
specification_bottom_1
Specifications Attributes 1
Diameter: 60"
specification_bottom_11
specification_bottom_11
Rating: Damp Rated
specification_bottom_12
specification_bottom_12
specification_bottom_2
Specifications Attributes 2
Weight: 19.7 lbs
specification_bottom_3
Specifications Attributes 3
Reverse Switch: Remote Controlled
specification_bottom_4
Specifications Attributes 4
Rev. Switch Location: Remote Transmitter
specification_bottom_5
Specifications Attributes 5
Motor Size: 155 X 22mm
specification_bottom_6
Specifications Attributes 6
Diameter of Housing: 7.5"
specification_bottom_7
Specifications Attributes 7
Wattage: 20W
specification_bottom_8
Specifications Attributes 8
Lead Wire Length: 78"
specification_bottom_9
Specifications Attributes 9
Remote Included: Hand Remote
technical_resources
Technical Resources
accessories
Accessories
ESSWC14
availability
Availability
In Stock
availability_date
Availability Date
availability_filter
In Stock
availability_message
110 in stock, ships by 05.15.26
bulb_qty
Bulb Qty
N/A
bulb_sku
bulb_sku
N/A
cfm_average
CFM Average
cfm_high
CFM High
cfm_low
CFM Low
cfm_wattage_high
CFM Wattage High
246
cfm_wattage_low
CFM Wattage Low
685
criteria_1
Details
Diameter: 60"
criteria_11
Criteria 11
Rating: Damp Rated
criteria_2
Criteria 2
Weight: 19.7 lbs
criteria_3
Criteria 3
criteria_4
Criteria 4
criteria_5
Criteria 5
Motor Size: 155 X 22mm
criteria_6
Criteria 6
Diameter of Housing: 7.5"
criteria_7
Criteria 7
Wattage: 20W
criteria_8
Criteria 8
Lead Wire Length: 78"
criteria_9
Criteria 9
Remote Included: Hand Remote
minheight
minheight
note
Note
ENERGY STAR COMPLIANT
olapic_id
olapic_id
3STMSM60D
over_60
Due61+
pdp_360
pdp_360 | 3D Viewer
3/s/3STMSM60RZWD.glb
pdp_tips_fans
pdp_video_id
Vimeo Video ID
relatives
Series
Streaming
specification_bottom_1
Specifications Attributes 1
Diameter: 60"
specification_bottom_2
Specifications Attributes 2
specification_bottom_3
Specifications Attributes 3
specification_bottom_4
Specifications Attributes 4
specification_bottom_5
Specifications Attributes 5
Motor Size: 155 X 22mm
specification_bottom_6
Specifications Attributes 6
Diameter of Housing: 7.5"
specification_bottom_7
Specifications Attributes 7
Wattage: 20W
specification_bottom_8
Specifications Attributes 8
Lead Wire Length: 78"