MC_Alba_60_MBK_PROD1_3ALBR60MBKD.tif
MC_Alba_60_MBK_PROD2_3ALBR60MBKD.tif
MC_Alba_60_MBK_DET2_3ALBR60MBKD.tif
MC_Alba_60_MBK_APP1DET4_3ALBR60MBKD.tif
MC_Alba_60_MBK_APP1DET8_3ALBR60MBKD.tif
MC_Alba_60_MBK_APP1DET3_3ALBR60MBKD.tif
MC_Alba_60_MBK_APP1DET5_3ALBR60MBKD.tif
MC_Alba_60_MBK_APP1DET1_3ALBR60MBKD.tif
MC_Alba_60_MBK_APP1_3ALBR60MBKD.tif
MC_Alba_60_MBK_APP1DET6_3ALBR60MBKD.tif
MC_Alba_60_MBK_APP1b_3ALBR60MBKD.tif
MC_Alba_60_MBK_APP1DET7_3ALBR60MBKD.tif
MC_Alba_60_MBK_APP1DET2_3ALBR60MBKD.tif
ada
ADA Compliant
no
basecoderank
basecoderank
0
blade_pitch
blade_pitch
18
brand
Collection
Fan Collection
bulb_qty
Bulb Qty
category_filter
Category
Fans - Indoor
cfm_average
CFM Average
4467
cfm_high
CFM High
cfm_low
CFM Low
cfm_medium
CFM Medium
cfm_wattage_high
CFM Wattage High
179
cfm_wattage_low
CFM Wattage Low
811
cfm_wattage_medium
CFM Wattage Medium
chain_length
Chain Length
dark_sky
Dark Sky
no
designer
Designer
Thomas O'Brien
division
Division
gl
doc_name
docname
3ALBR60MBKD
energy_star
energy_star
yes
exclusive_trade_wholesale
Exclusive Trade & Wholesale Product
final_sale
Final Sale
function
function
Indoor
gb_feat_darksky
gb_feat_darksky
false
gb_feat_title24
gb_feat_title24
true
height_filter
Height
19.1"
height_range
Height
15" - 20"
inriver_release_to_web
inriver_release_to_web
yes
inriver_sys_id
inriver_sys_id
is_pdp
Is PDP
last_look
last_look
length
Tech Length
motor_size
Motor Size
155.0mm W X 22.0mm H
mounting
mounting
Rod
must_ship_by_truck
MustShipbyTruck
oaheight
Overall Height
olapic_id
olapic_id
3ALBR60D
open_box
Open Box
pdp_video_id
Vimeo Video ID
rating
Rating
Damp
recommended_room
recommended_room
Bedroom|Family Room|Office
relatives
Series
Alba
remote_included
Remote Included
reporting_brand
Reporting Brand
VC Fan
sale
Sale
sizing_axis
Admin
vertical
socket_qty
socket_qty
title24
title24
turtle_friendly
Turtle Friendly
varies_on
Varies On
ItemFinishDescription
width_filter
Width Filter
60"
wire_length
Wire Length
finish_filter
Finish
ProductViewOptionValueConfiguration
option
Y29uZmlndXJhYmxlLzI0NjEvMzU1NjE=
Matte White
inStock
undefined
option
Y29uZmlndXJhYmxlLzI0NjEvNDIyMDE=
Midnight Black
inStock
undefined
3ALBR60MBKD
Alba 60 LED Ceiling Fan in with Blades and Light Kit Midnight Black
3ALBR60RZWD
Alba 60 LED Ceiling Fan in with Blades and Light Kit Matte White
MC_Alba_60_RZW_PROD2_3ALBR60RZWD.tif
MC_Alba_60_RZW_PROD1_3ALBR60RZWD.tif
MC_Alba_60_RZW_DET2_3ALBR60RZWD.tif
sku
3ALBR60MBKD
attribute
accessories
Accessories
ESSWC10, ESSWC
attribute
availability
Availability
availability_date
Availability Date
availability_filter
availability_message
129 in stock, ships by 05.15.26
179
811
criteria_1
Details
Diameter: 60"
criteria_11
Criteria 11
Rating: Damp Rated
criteria_2
Criteria 2
Weight: 18 lbs
criteria_3
Criteria 3
Reverse Switch: Remote Controlled
criteria_4
Criteria 4
Rev. Switch Location: Remote Transmitter
criteria_5
Criteria 5
Motor Size: 155 X 22mm
criteria_6
Criteria 6
Diameter of Housing: 7.2"
criteria_7
Criteria 7
Wattage: 15W
criteria_8
Criteria 8
Lead Wire Length: 78"
criteria_9
Criteria 9
Remote Included: Hand Remote
due_14
Due14
due_30
Due30
due_45
Due45
due_60
Due60
note
Note
ENERGY STAR COMPLIANT
3ALBR60D
over_60
Due61+
paper_model_pdf
paper_model_pdf
paper_model_sku
paper_model_sku
pdp_tips_block
pdp_tips_block
pdp_tips_fans
pdp_video_id
Vimeo Video ID
Indoor Damp-Outdoor Under Cover
relatives
Series
Alba
shade_details
Shade Details
Shade Details: Acrylic Frosted
technical_resources
Technical Resources
sku
3ALBR60RZWD
ESSWC10, ESSWC
availability_filter
availability_message
101 in stock, ships by 05.15.26
criteria_1
Details
Diameter: 60"
Rating: Damp Rated
Weight: 18 lbs
Motor Size: 155 X 22mm
Diameter of Housing: 7.2"
Wattage: 15W
Lead Wire Length: 78"